Manapság komolyan úgy érezhetjük, hogy csak negatív dolgok történnek. A média pedig mintha csak direkt a rossz híreket mutatja be. Így mindig nagy öröm számunkra, ha olyan történtet hallunk, ahol a “kisember” erőfeszítéseit siker koronázza.
Balázs története 2023. október 11-én egy normál sávváltással kezdődött, rutin művelet gondolhatnánk, hiszen naponta több alkalommal megtörténik az utakon hiba nélkül.
Ezen az őszi napon azonban Balázs nem volt szerencsés és bár a sávváltása szabályos volt a rendőrségi jegyzőkönyv alapján, a balesetet nem lehetett elkerülni. Autója bal oldala jelentősen megrongálódott. Szerencsére a balesetben személyi sérülés nem történt.
Mint ahogy általában lenni szokott elkezdődött a baleset utáni hercehurca a károkozó biztosítójával: kárfelvétel, javítás, idegőrlő várakozás a jogalap megállapításáig. A károkozó biztosítója a javítás után 2.1 Millió forintos számlát kapott a szerviztől.
Balázs 2023 november utolsó napján kapta vissza a szerviztől a megjavított autóját. Amíg a gépkocsija szervizben volt a Facebook feldobott neki egy hirdetést az értékcsökkenési kártérítés lehetőségéről. Utánanézett a témának, elolvasta a korábban megjelent írásokat. Elhatározta, felkeresi a karteritesed.hu weboldalt, hogy megtudja mekkora értékcsökkenési kártérítésre számíthat.
A kalkulációhoz szüksége lett volna az autó kárkori értékére, amit először a biztosítótól próbált beszerezni 2023. decemberben, azonban írásban közölték, hogy nem végeztek kárkori értékmegállapítást. Ezért a hasznaltauto.hu vonatkozó hirdetési áraiból kiindulva, egy viszonylag bonyolult, de ezért precíznek nevezhető metódussal saját maga határozta meg a kárkori értéket. Az oldalon elérhető kalkulátor számítása alapján, így 460.000 Ft értékcsökkenési kártérítés számolt ki.
Ezt követően, annak érdekében, hogy igényérvényesítésének komoly súlya legyen, megvásárolta az oldal által felkínált hitelesített szakértői véleményt is. Fontos megjegyezni, hogy a 2009. évi LXII. törvény 13. § (1) alapján az értékcsökkenési kártérítésen összegen felül a károkozó biztosítójának szolgáltatás díját, az elmaradt hasznot és a kifizetésig eltelt időszakra járó kamatokat is ki kell fizetnie. Balázs esetében a teljes követelés összege megközelítette a 600.000 Ft-ot.
2024. január 12-én nyújtotta be a károkozó biztosítónak az értékcsökkenési kártérítési igényét mellékelve az értékcsökkenési kalkulációt a hitelesített szakértői véleményt, valamint a kamata (~20e) is szerepelt.
2024. február 16-án este, miután letelt a 30 nap, újabb emailt küldött, amiben gyakorlatilag megismételte az első levelébe írottakat azzal kiegészítve, hogy a biztosító a jogszabályban lefektetett válaszadási idejét is túllépte. Hősünk ezen a ponton felszólította a társaságot -ha egy héten belül nem történik a részükről semmi-, jogi úton érvényesíti a követelést és panaszt tesz az Magyar Nemzeti Banknál, mint a biztosítók felügyeleti szervénél. Ekkor azonban már postai úton volt a biztosító levele, amit a következő héten kapott meg.
2024. február 16-án és 19-én kelt, postán megküldött leveleikben tájékoztatták a megállapított értékcsökkenési összegről és a kamattal együtt történő kifizetéséről. Az összeg körülbelül 56.000Ft volt. Ezt az összeget a biztosító el is utalta és 2024. február 19-én a Balázs számláján volt….
Balázs email fiókjába 2024. február 28-án érkezett meg a korábban küldött levelére a válasz, amiben a biztosító a késedelmes értesítést és a jogszabályban rögzített határidő túllépést próbálta bagatellizálni, illetve továbbra is vitatták a szakértői véleményben szereplő összeget.
Ezen a ponton sokan már régen feladták volna a küzdelmet. A károsult azonban nem engedett, és 2024. március 5-én újabb levelet küldött email-ben továbbra is követelve a teljes összeget, a szakértői díjat és az aktuális kamatot (csökkentve persze azzal, amit már kifizettek), tehát összesen nagyából 494.0000 Ft-ot.
2024. március 6-án emailben jött is a válasz, amely szerint a "kárügyet felülvizsgálták, és lehetőséget találtak a kért értékcsökkenés kifizetésére". Továbbá közölték, hogy a szakértői díjat és a kamatot is kifizetik, tehát a teljes követelt összeget megtoldva, annak a 2 napnak a kamataival, ami a levélváltások és a kifizetés között eltelt! Ezt követően 2024. március 7-én átutalták a teljes összeget.
Az ügynek több fontos tanulsága van: az első és legfontosabb talán az, hogy soha nem szabad elfogadni a biztosító értékcsökkenési kártérítésre vonatkozó ajánlatát addig amíg, azt egy független szakértő nem erősíti meg. Másodsorban pedig fontos tisztában lenni azzal is, hogy a biztosító tisztában van az összes jogszabályi kötelezettségével a kárkifizetések kapcsán hiszen ebben a konkrét ügyben is a végén megfizette a teljes összeget félve attól, hogy a károsult jogi útra tereli az ügyet.
A biztosítók évtizedes gyakorlatot követve, folyamatosan terelnek, nem hivatkozva semmilyen kézzel fogható szabályra esetleg törvényre. Teszik ezt annak érdekében, hogy a “bikkfanyelven” hatósági stílusban megfogalmazott válaszleveleikkel bizonytalanságot és kételyt ültessenek a jogos követeléssel rendelkező károsultak szívébe.
Balázs kitartása, körültekintő gondolkodása és makacs hozzáállása meghozta az eredményét és sikeresen győzedelmeskedett a biztosító felett.